http://www.kresowe.forum.motocyklowe.org/

KM "Gryf" Siedlce - statut, rok 1930
http://www.kresowe.forum.motocyklowe.org/viewtopic.php?f=11&t=3730
Strona 1 z 1

Autor:  Savi [ czwartek, 3 grudnia 2009, 14:04 ]
Tytuł:  KM "Gryf" Siedlce - statut, rok 1930

W Archiwum Państwowym w Lublinie w zespole Urzędu Wojewódzkiego Lubelskiego (nr 430), w Wydziale Społeczno - Politycznym pod sygnaturą 1189 znajdują się ciekawe informacje dotyczące Klubu Motocyklowego „Gryf” z Siedlec. Założyli go członkowie Sekcji Motocyklowej Towarzystwa Kolarskiego. Znaczek klubowy przedstawiał: „Gryfa na zgniło – zielonem tle”.
Nie chcę tu kopiować tego co jest na stronie internetowej Klubu, ale dodać kilka zdań na temat przyjętego 14 września 1930 roku statutu. Klub stawiał sobie cele głównie sportowe. Miał je realizować przez m. in.: zawody, przedstawienia teatralne, „maskarady”, „zabawy ogrodowe”, „wieczory familijne i klubowe”, „odczyty na temat sportu motocyklowego i higjeny sportowej”, popieranie prasy i pism motocyklowych. W statucie zapisano też, że „gry hazardowe w lokalu klubu są bezwarunkowo zabronione”. Członkami mogły być zarówno kobiety jak i mężczyźni za wyjątkiem: przestępców, niepełnoletnich, „wojskowych czynnych niższych stopni do sierżanta włącznie”. Natomiast członkowie powołani do czynnej służby wojskowej mieli być na czas jej pełnienia zawieszeni.
Niektóre ze sformułowań wydają się zabawne, a niektóre założenia niezrozumiałe. Na przykład o co chodzi z tymi wojskowymi niższych stopni?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/