http://www.kresowe.forum.motocyklowe.org/

Skutery nie pojadą legalnie buspasami.
http://www.kresowe.forum.motocyklowe.org/viewtopic.php?f=5&t=8564
Strona 1 z 1

Autor:  Norek [ poniedziałek, 9 marca 2020, 21:15 ]
Tytuł:  Skutery nie pojadą legalnie buspasami.

Ze względu na rosnącą liczbę jednośladów na Polskich drogach, kilka miast zezwoliło motocyklistom na poruszanie się buspasami. Niedawno do grona miast przyjaznych miłośnikom dwóch kółek dołączyła Warszawa. Ale czy oby na pewno każdy motocyklista może się nimi poruszać? Przepisy mówią jasno.
Ustawodawca jasno zaznaczył, że buspasami mogą poruszać się tylko i wyłącznie motocykle. Oznacza to, że użytkownicy motorowerów nie mogą z nich korzystać. Prawo o ruchu drogowym definiuje motorower jako pojazd dwu lub trzy kołowy, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności nie przekraczającej 50 cm3 (lub elektryczny) i mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość maksymalną do 45 km/h. Jasno wynika z tego, że jednoślady zostały prawnie rozdzielone i w przypadku buspasów, ustawodawca zezwolił na korzystanie z nich tylko i wyłącznie motocyklom. Złamanie tego przepisu, będzie kosztowało motorowerzystę 100 zł oraz jeden punkt karny i nie będzie to jedyny mandat. Dodatkowo kwotą 100 zł ukarani zostaniemy za przekroczenie linii ciągłej, którą wydzielony jest buspas. Taki podział został zastosowany ze względu na niską prędkość maksymalną motorowerów, co mogłoby dodatkowo korkować dodatkowy pas, którego głównym celem jest usprawnienie czasu przejazdu autobusów miejskich. Z tego samego powodu z buspasów nie mogą korzystać rowerzyści.

Załączniki:
buspas.jpg
buspas.jpg [ 162.75 KiB | Przeglądane 2049 razy ]

Autor:  Wielki Brat [ wtorek, 10 marca 2020, 16:29 ]
Tytuł:  Re: Skutery nie pojadą legalnie buspasami.

Czyli wbrew tytułowi skutery mogą korzystać z buspasów, a zakaz dotyczy jednośladów "słabosilnikowych" - motorowerów i rowerów.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/